Tu jesteś   >   Strona główna   >   Pytania i odpowiedzi

Urodzenie kamienia wielkości 25 mm

obrazek

W nerce mam kamień wielkości 25 mm. Jaka jest szansa na urodzenie takiego kamienia i ile trwałoby to czasu? Czy jest możliwość,że kamień tej wielkości może być wydalony przez cewkę moczową? W USG opisano mi kamień 2,5 centymetra bez blokowania odpływu moczu. Czy to jest duży, czy mały kamień? Ile czasu trwa powstanie takiego kamienia skoro w zeszłym roku w USG nie było słowa o jakimkolwiek kamieniu w nerce? Czy jest możliwe żeby w ciągu roku doszło do powstania tak dużego złogu?

Odpowiedź redakcji kamicamoczowa.pl

Szansa na samoistne wydalenie złogu o tej wielkości jest bliska zeru. Konieczna jest konsultacja urologiczna - ocena w jakim stanie jest nerka i jak należy ją leczyć. Nie ma możliwości oceny jak szybko narastają złogi nerkowe bo jest to osobniczo zmienne i zależy od bardzo wielu czynników, których nie można w precyzyjny sposób monitorować. W praktyce zdarzają się przypadki dużych kamieni odlewowych, których powstanie obserwowane było w stosunkowo krótkim czasie.

Olbrzymi kamień samoistnie wydalony przez pacjenta.

Fot. Olbrzymi złóg samoistnie wydalony przez pacjenta.

Wydalenie dużych złogów jest możliwe u chorych z szerokimi moczowodami. Satystycznie analizując szansę wydalenia złogu widocznego na powyższym zdjęciu wyniosłaby ona około 0,1 procenta. W przypadku naszego pacjenta wydalenie kamienia z nerki do pęcherza mogło trwać około 3 miesięcy co było udokumentowane w badaniach obrazowych dostarczonych przez chorego. Pacjent nie wyrażał zgody na jakiekolwiek leczenie a decyzję o zgłoszeniu się do urologa podjął dopiero gdy kamień utknął mu w ujściu zewnetrznym cewki moczowej. 


« Wróć