Diagnostyka różnicowa kamicy moczowodowej

obrazek

-Najczęściej obserwowanym objawem kamicy moczowodowej jest kolka nerkowa, opisywana jako nagły, bardzo silny ból okolicy lędźwiowej, któremu towarzyszą mdłości lub wymioty. Ból może promieniować do sródbrzusza, pachwiny i mogą mu towarzyszyć objawy ze strony układu moczowego - częstomocz, bolesne parcie na mocz etc.

U części pacjentów kamica moczowodowa powoduje niespecyficzne objawy, które mogą towarzyszyć innym schorzeniom. W diagnostyce różnicowej kolki nerkowej spowodowanej złogiem w moczowodzie uwzględnia się poniższe stany chorobowe:

-  Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego - ból w większości przypadków pojawia się w nadbrzuszu a następnie lokalizuje się w prawym dole biodrowym. Chory jest cierpiący a najmniejszy ruch nasila dolegliwości bólowe co spowodowane jest podrażnieniem otrzewnej. Gorączka i ogólne złe samopoczucie występują prawie u wszystkich chorych

-  Zapalenie uchyłków - stan zapalny w obrębie uchyłków jelita grubego może imitować kamicę dolnego odcinka lewego moczowodu. Czasami stan zapalny uchyłków może powodować podrażnienie ściany pęcherza objawiając się często oddawaniem moczu i bolesnym parciem  na mocz.

-  Ciąża ektopowa - u kobiet w wieku rozrodczym może dojść do ciąży ektopowej, która w początkowym okresie może być pomylona z kamicą moczowodową. W warunkach prawidłowych do zapłodnienia komórki jajowej dochodzi w bańce jajowodu a zapłodniona komórka jajowa przemieszcza się do jamy macicy. Brak spodziewanej miesiączki, ból podbrzusza, któremu mogą towarzyszyć plamienia z dróg rodnych oraz dodatni wynik testu ciążowego są obserwowane u większości pacjentek z ciążą ektopową

-  Tętniak aorty brzusznej - jest to patologiczne poszerzenie światła aorty brzusznej, które z czasem może prowadzić do jej pęknięcia. Pękający lub rozwarstwiający tętniak aorty brzusznej może powodować ból brzucha promieniujący do pleców i okolicy krzyżowej. U każdego pacjenta z kolką nerkową w trakcie badania USG jamy brzusznej oceniana jest aorta pod katem obecności tętniaka. Ból u pacjentów z pękniętym tętniakiem aorty brzusznej pojawia się nagle i często towarzyszy mu omdlenie.

-  Ostre zapalenie trzustki - występuje najczęściej u pacjentów, którzy nadużyli alkoholu, chorych z kamicą pęcherzyka żółciowego a także bez ewidentnej przyczyny. Ból w zapaleniu trzustki pojawia się w nadbrzuszu, śródbrzuszu i może promieniować do pleców.

-  Odmiedniczkowe zapalenie nerek - początkowo objawy mają związek z zakażeniem pęcherza moczowego - ból w czasie oddawania moczu, częstomocz i parcia naglące a następnie dominują objawy związane z zajęciem nerki lub obu nerek - gorączka, osłabienie, brak apetytu, którym towarzyszy ból okolicy lędźwiowej o rożnym nasileniu. W USG często stwierdzanie jest dyskretne poszerzenie UKM co jest typowym objawem dla kamicy moczowodowej.

-  Zwężenie połączenia miedniczkowo-moczowodowego - jest to najczęstsza wada wrodzona moczowodu polegająca na zbyt wąskim połączeniu miedniczki nerkowej z moczowodem. U części pacjentów zwiekszona ilość wypitych płynów, skutkująca zwiększoną produkcją moczu powoduje ból o charakterze kolki nerkowej. 

-  Skręt jądra - kamica dolnego odcinka moczowodu może powodować promieniowanie bólu do jądra. Niejednokrotnie pacjent z kamicą moczowodową, która powoduje ból jądra podejrzewa, że przyczyna bólu brzucha leży po stronie jądra. Skręt jądra jest ostrym niedokrwieniem jądra, które spowodowane jest skrętem powrózka nasiennego.  Skręt jądra z reguły powoduje promieniowanie bólu do pachwiny i dołu biodrowego co przy niedokładnym wywiadzie i badaniu może być potraktowane jako objaw kamicy moczowodowej,

-  Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego - jest to schorzenie, w którym w wyniku zablokowania odpływu żółci przez kamień żółciowy dochodzi do stanu zapalnego. Ból w ostrym zapaleniu pęcherzyka żółciowego lokalizuje się w prawym podżebrzun i nadbrzuszu. Cechą typową jest promieniowanie bólu do prawej łopatki i ogólne złe samopoczucie z gorączką.

- Półpasiec - jest to choroba spowodowana przez wirusa herpes virus varicella, ten sam wirus, który powoduje ospę wietrzną. Ból pojawia się na przebiegu nerwów co przed pojawieniem się charakterystycznej wysypki może być interpretowane jako ból wywołany kamieniem w moczowodzie.

- Dyskopatia - ucisk krążka miedzykregowego na korzenie nerwowe może powodować ból okolicy lędźwiowej, który przy braku dodatkowych objawów takich jak niedowłady lub parestezje może do złudzenia przypominać kolkę nerkową.

- Zator tętnicy krezkowej - jest to ostre niedokrwienie jelita spowodowane przedostaniem się skrzepliny do światła tętnicy krezkowej, które w znacznym stopniu lub całkowicie ogranicza przepływ krwi przez naczynie powodując niedokrwienie jelita. Ból w zatorze tętnicy krezkowej jest ostry, lokalizuje się w okolicy pępka i może promieniować dondolu biodrowego. Typowym objawem jest biegunka koloru malinowego (domieszka krwi) z towarzyszącymi mdłościami i wymiotami.