Tu jesteś   >   Strona główna   >   Artykuły

Jak długo trwa kolka nerkowa?

obrazek

Jak długo trwa kolka nerkowa i kiedy należy zgłosić się do urologa?

Atak kolki nerkowej jest najbardziej charakterystycznym objawem przemieszczenia się kamienia z nerki do moczowodu. Ból w czasie kolki nerkowej wywołany jest rozciągnięciem moczowodu i układu kielichowo-miedniczkowego nerki oraz bezpośrednim uciskiem złogu na ścianę moczowodu. Ból ma charakter nagły i występuje w postaci napadów, których czas trwania jest trudny do sprecyzowania.

Ból w kolce nerkowej pojawia się nagle i ma tak duże nasilenie, że pacjenci często mają problemy z porównaniem bólu do jakiegokolwiek innego w przeszłości (kobiety wielokrotnie powtarzają, że ból w czasie kolki był silniejszy od bólu w czasie porodu). W klasycznej kolce nerkowej ból pojawia się w okolicy lędźwiowej i promieniuje do śródbrzusza lub podbrzusza. Charakter objawów w czasie kolki nerkowej uzależniony jest od lokalizacji kamienia w moczowodzie i stopnia blokady w odpływie moczu.

Ile czasu trwa atak kolki nerkowej

Odpowiedź na pytanie jak długo trwa urodzenie kamienia i czy będzie to możliwe w naturalny sposób nie jest możliwa. Nie ma możliwości przewidzenie jak długo potrwa pasaż kamienia z nerki do pęcherza i czy chory poradzi sobie z wydaleniem kamienia. W codziennej praktyce urolodzy zmuszeni są usuwać drobne złogi, które teoretycznie powinny bez najmniejszego problemu być wydalone przez chorego. Z drugiej strony pacjenci wydalają też złogi, które teoretycznie nie miały najmniejszych szans na spontaniczne wydalenie.

Jak długo trwa wydalenie kamienia z moczowodu?

Wielkość kamienia i jego lokalizacja w moczowodzie są czynnikami, które analizowane są w prognozowaniu czy kamień ma szansę na wydalenie siłami natury. Im mniejszy kamień i im bliżej jest pęcherza moczowego tym większa jest szansa na jego wydalenie. Czynniki decydujące o szansie spontanicznego wydalenia złogu z moczowodu:

Wielkość kamienia

Wielkość kamienia i szansa na wydalenie  Złogi o wielkości poniżej 4 milimetrów u blisko 80 procent chorych ulega samoistnemu wydaleniu w ciągu 31 dni.

Wielkość kamienia i szansa na wydalenie  60% kamieni moczowodowych o wielkości od 4 do 6 milimetrów ulega wydaleniu w ciągu 45 dni.

Wielkość kamienia i szansa na wydalenie  Kamienie o wielkości przekraczającej 6 milimetrów z reguły wymagają interwencji urologa. Według różnych statystyk szansa na wydalenie kamienia o wielkości powyżej 6 milimetrów wynosi tylko 20%.

Należy podkreślić, że przytoczone statystyki są orientacyjne i należy mieć świadomość, ze każdy chory ma inne predyspozycje do wydalenia złogu.

Umiejscowienie kamienia w moczowodzie

Moczowód rozpoczyna się w połączeniu miedniczkowo-moczowodowym i kończy w ujściu pęcherzowym moczowodu. Im bliżej pęcherza moczowego zlokalizowany jest złóg tym większa jest szansa na jego wydalenie. 80 procent kamieni w przypęcherzowym odcinku moczowodu zostanie samoistnie wydalona przez chorego. W przypadku kamienia zlokalizowanego w górnym odcinku prawdopodobieństwo jego wydalenia szacowana jest na 50%.

Czas trwania kolki nerkowej. Ile czasu trwa wydalenie kamienia z moczowodu.

Jakiej wielkości złóg może być wydalony bez konieczności interwencji urologa?

Przyjmuje się, że 80% kamieni wielkości poniżej 4 milimetrów może być samoistnie wydalona z moczowodu. Szanse na wydalenie kamienia o wielkości powyżej 8 milimetrów maleją do około 20 procent. Pasaż kamienia uzależniony jest także od szerokości i przebiegu moczowodu. Szerokość moczowodów jest osobniczo zmienna co oznacza, że ich średnica i predyspozycje do wydalenia złogu są różne. Istnieją pacjenci, którzy bez większych dolegliwości wydalają złogi wielkości 5-7 milimetrów i tacy, którzy mają trudności z wydaleniem złogu średnicy 3-4 milimetrów. Warunki anatomiczne moczowodu - zwężenia lub zagięcia mogą całkowicie uniemożliwić wydalenie nawet drobnego złogu.

Kiedy należy się pilnie zgłosić do urologa?

Wskazania do hospitalizacji pacjenta z atakiem kolki nerkowej

Czas trwania kolki nerkowej  brak efektów po doustnych lekach przeciwbólowych
Czas trwania kolki nerkowej  kamień w moczowodzie powoduje zastój w układzie zbiorczym nerki, któremu towarzyszą objawy zakażenia układu moczowego, gorączka lub objawy sugerujące sepsę
Czas trwania kolki nerkowej  obustronna kamica moczowodowa lub kamica moczowodowa u chorego z jedyną nerką lub nerką przeszczepioną



« Wróć