Tu jesteś   >   Strona główna   >   Pytania i odpowiedzi

Gorączka po URS

obrazek

Mój mąż miał wczoraj zabieg URS z powodu kamienia w moczowodzie, po którym wystąpiła wysoka gorączka, która utrzymuje się od kilkunastu godzin. Zabieg wykonywany był z powodu kamicy moczowodu - kamień wielkości 6 milimetrów położony w górnym odcinku. Wcześniej, około 2 miesięcy temu mężowi założono w Niemczech szynę DJ do moczowodu bo miał atak kolki nerkowej w czasie jazdy samochodem. Po wypisaniu ze szpitala kilka razy wystąpił stan podgorączkowy, ale wszystko samoistnie ustępowało. Zabieg trwał z relacji urologa około 30 minut ze względu na trudności z uwidocznieniem kamienia.Wieczorem po zabiegu pojawiły się dreszcze a potem gorączka 38,6 stopni z relacji męża. Po leku Pyralgina temperatura spadła, ale rano znowu wystąpiła tym razem bez dreszczy. Mąż skarży się na ból okolicy lędźwiowej. Co mogło spowodować gorączkę po URS? Czy taka gorączka może oznaczać jakieś powikłania?

Odpowiedź redakcji kamicamoczowa.pl

Gorączka po URS jest jednym z powiłań występujących w okresie pooperacyjnym. Częstość występowania gorączki po URS szacowana jest na około 2%. Zakażenie układu moczowego występuje u około jednego na stu operowanych pacjentów a ryzyko wystąpienia urosepsy po URS wynosi około 0,5% [1-3]. Nie wiemy jaki był wynik posiewu moczu wykonany w Niemczech i czy był on wykonany bezpośrednio przed zabiegiem w Polsce. Najczęstsza przyczyna gorączki po URS to wcześniejsza infekcja układu moczowego, która może się zaostrzyć w wyniku instrumentacji układu moczowego oraz w przypadku zastoju w nerce. Leczenie w takiej sytuacji polega na celowanej antybiotykoterapii. Pobyt w szpitalu przedłuży się do momentu ustąpienia gorączki. Na temat dalszego postępowania należy rozmawiać z lekarzem, który wykonywał URS.

Piśmiennictwo:

1. Abdelrahim AF, Abdelmaguid A, Abuzeid H, Amin M, Mousa el–S, Abdelrahim F. Rigid ureteroscopy for ureteral stones: factors associated with intraoperative adverse events. J Endourol 2008;22: 277–80
2. Geavlete P, Georgescu D, Nita G, Mirciulescu V, Cauni V. Complications of 2735 retrograde semirigid ureteroscopy procedures: a single–center experience. J Endourol 2006;20:179–85.
3. Elashry OM, Elgamasy AK, Sabaa MA, et al. Ureteroscopic management of lower ureteric calculi: a 15–year single–centre experience. BJU Int 2008;102:1010–7.


« Wróć