Tu jesteś   >   Strona główna   >   Kamica moczowodowa   >   Cewnik moczowodowy DJ

Cewnik moczowodowy DJ

obrazek

Co to jest cewnik DJ

Cewnik DJ jest silikonową rurką o grubości podobnej do wykałaczki i długości około 34 centymetrów. Skrót DJ pochodzi od angielskiego określenia double j oznaczającego podwójną literę J co nawiązuje do kształtu cewnika - końce cewnika przypominają literę J. Cewnik moczowodowy wprowadzany jest do moczowodu - cienkiej rurki, którą mocz spływa z nerki do pęcherza moczowego. Inne określenia dla cewnika DJ to JJ lub pig-tail (końcówka przypomina świński ogon). Jeden z końców cewnika umieszczony jest w miednicze nerki a drugi w pęcherzu moczowym. Specyficzny kształt cewnika powoduje, że nie wypada on z moczowodu.

W jakim celu zakładany jest cewnik do moczowodu?

Celem cewnikowania moczowodu jest utrzymanie jego drożności i zapewnienie niskociśnieniowego spływu moczu z nerki do pęcherza moczowego. W przypadku kamicy moczowodowej najczęstszym wskazaniem do założenia cewnika DJ jest słaby efekt działania leków przeciwbólowych u chorego z kolką nerkową, narastająca niewydolność nerek oraz zakażenie układu moczowego u chorego z zastojem w moczu w nerce. Cewnik DJ wykorzystywany jest w celu drenażu wodonercza lub roponercza u pacjentów, u których złożenie przetoki nerkowej jest niewskazane lub technicznie niemożliwe.

Skutki uboczne założenia cewnika do moczowodu

Większość pacjentów dobrze znosi założenie cewnika moczowodowego. Wśród najczęściej obserwowanych działań niepożądanych po założeniu cewnika moczowodowego wymienia się:

-  zwiększona częstość oddawania moczu
-  parcia naglące - nagła potrzeba oddania moczu, której może towarzyszyć nietrzymanie moczu
-  krwiomocz - krwiste zabarwienie moczu pomimo, że groźnie wygląda z reguły nie powoduje utraty krwi. Aktywność fizyczna jest główną przyczyną pojawienia się krwi w moczu. Zwiększeni ilości wypijanych płynów skutecznie pozwala na oczyszczenie moczu
-  uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego po mikcji
-  ból w czasie mikcji promieniujący od pęcherza moczowego do okolicy lędźwiowej
-  pieczenie w cewce moczowej i dyskomfort w podbrzuszu w czasie oddawania moczu

Kiedy pacjent z założonym cewnikiem do moczowodu powinien skontaktować się z urologiem?

-  wystąpienie gorączki czyli temperatury powyżej 38 stopni Celsjusza
-  masywny krwiomocz ze skrzepami. Krwiomocz u chorego z założonym cewnikiem jest rzeczą normalną a oczyszczenie moczu następuje przy zwiększeniu ilości wypitych płynów.
-  brak efektu przeciwbólowego po zastosowaniu leków
-  ogólne osłabienie, złe samopoczucie i ból w okolicy lędźwiowej
-  częściowe lub całkowite wypadnięcie cewnika przez cewkę moczową

W jaki sposób zakładany jest cewnik do moczowodu?

 

W jaki sposób usuwany jest cewnik moczowodowy?

Cewnik Dj usuwany jest przez cewkę moczową przy użyciu cystoskopu. Cystoskop jest cienkim wziernikiem służącym do oglądania wnętrza pęcherza moczowego. Czasami cewnik Dj wyposażony jest w żyłki wyprowadzone przez cewkę moczową, których pociągnięcie powoduje usunięcie cewnika z moczowodu. Usunięcie cewnika Dj wykonywane jest w znieczuleniu dożylnym. U kobiet zabieg może być z powodzeniem wykonany z użyciem żelu lignocainowego.

Życie z założonym cewnikiem moczowodowym

Cewnik moczowodowy powoduje dyskomfort i ból w pęcherzu moczowym, nerce, pachwinie, cewce i zewnętrznych narządach płciowych. Dyskomfort może nasilić się po aktywności fizycznej.

Praca zawodowa

Pacjent z założonym cewnikiem moczowodowym może pracować o ile aktywność zawodowa nie powoduje ból. Jeśli założony cewnik DJ uniemożliwia wykonywanie pracy konieczne jest zwolnienie lekarskie do momentu jego usunięcia.

Dieta i płyny

Zaleca się wypijanie dużej ilości płynów, tak aby ilość wyprodukowanego moczu wynosiła od 2,5 do 3 litrów. Najlepszym płynem jest woda. Picie alkoholu nie jest przeciwwskazane u chorych z założonym cewnikiem DJ. Wypijanie dużej ilości płynów zmniejsza ryzyko zakażenia i redukuje ryzyko krwawienia z powstaniem skrzepów.

Aktywność seksualna

Pacjent z założonym cewnikiem DJ może odbywać stosunki seksualne. Stosunek płciowy może być przyczyną krwistego zabarwienia moczu.

Podróżowanie samolotem

Cewnik założony do moczowodu nie stanowi przeciwwskazania do podróżowania samolotem.

Czy cewnik może wypaść z moczowodu?

Wypadnięcie cewnika z moczowodu zdarza się rzadko i występuje z reguły u kobiet. Wysunięcie końcówki cewnika przez cewkę moczową powoduje niekontrolowany wyciek moczu. W przypadku wypadnięcia cewnika DJ chory powinien zgłosić się do oddziału ratunkowego lub skontaktować się z oddziałem urologicznym. W zależności od obrazu USG nerek lekarz może zdecydować o usunięciu cewnika lub jego ponownym założeniu.

Na jak długo zakładany jest cewnik do moczowodu?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i najlepiej zadać je lekarzowi, który zakładał cewnik. Cewnik wykonany jest z materiału, który pozwala na utrzymanie go w moczowodzie przez 3, 6 lub 12 miesięcy. Czas utrzymywania cewnika w moczowodzie zależy jest od wskazań do jego założenia. W przypadku pacjentów leczonych z powodu kamicy moczowodowej czas utrzymania cewnika DJ może wynosić od kilku dni do kilku tygodni.