Zdjęcia wydalonych kamieni nerkowych

obrazek

Zdjęcia wydalonych kamieni

Pacjenci bardzo często pytają jak wyglądają kamienie nerkowe więc poniżej prezentujemy galerię złogów samoistnie wydalonych przez pacjentów. Kamień z nerki przedostając się do moczowodu może być przyczyną najsilniejszego bólu jaki zna człowiek czyli kolki nerkowej. Większość przypadków kamicy moczowodowej kończy się spontanicznym wydaleniem kamienia bez konieczności interwencji zabiegowej. Wygląd kamienia często pozwala na przybliżoną ocenę składników, z których jest zbudowany.

Kamienie wydalone przez pacjentów mają różne rozmiar, najmniejsz około 1 milimetra a największe złogi około 10 milimetrów. Złóg widoczny na zdjęciu poniżej był spontanicznie wydalony przez pacjenta po około 5 tygodniach nawrotowych kolek. Co ciekawe kamień utknął choremu w dystalnym odcinku cewki moczowej, ale pacjent usunął go sobie samodzielnie przy użyciu kombinerek. Zdecydowana większość wydalonych złogów ma wielkość do 5 milimetrów. Czas trwania kolki nerkowej jest niemożliwy do przewidzenia i nie ma związku z wielkością kamienia i jego wyjściową lokalizacją w moczowodzioe w momencie rozpoznania. Niestety nie istnieją metody pozwalające na ocenę jak długo kamień będzie się przemieszczał do pęcherza moczowego i czy jest szansa na jego spontaniczne wydalenie.

Olbrzymi kamień wydalony samoistnie.
Fot. Olbrzymi złóg wydalony samoistnie przez pacjenta. Skład kamienia - jednowodny szczawian wapnia. Wydalenie złogu o tej wielkości zdarza się niesłychanie rzadko. Największe szanse na spontaniczne wydalenie mają złogi o wielkości do 5 milimetrów.