Tu jesteś   >   Strona główna   >   Pytania i odpowiedzi

Kamica nerkowa ICD-10

obrazek

Jestem po kruszeniu kamienia nerkowego z powodu kamicy nerkowej miedniczki. Na wypisie obok rozpoznania kamica nerkowa mam napisane ICD-10 oraz N20.0. Czy takie oznaczenia literowe mają jakieś dodatkowe znaczenie? Kamień położony był w miedniczce i po kruszeniu spowodował silny atak kolki nerkowej dlatego musiałam zostać w szpitalu gdzie założono mi cewnik do moczowodu. W jaki sposób interpretować oznaczenie ICD-10 u pacjenta z kamicą nerkową po takim leczeniu?

Odpowiedź redakcji kamicamoczowa.pl

ICD-10 jest skrótem oznaczającym Międzynarodową Statystyczną Klasyfikację Chorób i Problemów Zdrowotnych. Aktualnie obowiązuje dziesiąte rewizja tej klasyfikacji zaproponowana przez WHO czyli Światową Organizację Zdrowia. Skrót ICD pochodzi od angielskiego International Classification of Diseases co oznacza Międzynarodową Klasyfikację Chorób. Klasyfikacja ICD-10 wykorzystywana jest wyłącznie do celów statystycznych i nie wnosi dodatkowych informacji na temat choroby pacjenta. Każda znana jednostka chorobowa jest ma przypisany odpowiedni kod ICD-10.

WHOICD10

W Pani przypadku wpisano kod N20.0 co według klasyfikacji ICD oznacza kamicę nerki czyli schorzenie gdzie kamień zlokalizowany jest w układzie kielichowo-miedniczkowym nerki. Dla kamienia w moczowodzie stosuje się kod N20.1 a dla wodonercza spowodowanego kamicą N13.2. W klasyfikacji ICD-10 choroby układu moczowo-płciowego mają przypisaną literę N. Pomoc w odszyfrowaniu kodowania ICD.10 może przynieść wyszukiwarka kodów dostęna na stronie: http://icd10.com.pl/


« Wróć