Tu jesteś   >   Strona główna   >   Artykuły

Powikłania kamicy nerkowej

obrazek

Powikłania kamicy nerkowej

Powikłania kamicy nerkowej  Wodonercze - łac. hydronephrosis to poszerzenie miedniczki i kielichów nerkowych z wtórnym zanikiem warstwy miąższowej nerki, które jest wynikiem utrudnionego lub zablokowanego odpływu moczu z nerki [1]. Wodonercze jest powszechnie używanym terminem w codziennej praktyce i nie zawsze ma to związek z definicją tego stanu. W praktyce oznacza to, że każdy przypadek poszerzenia układu kielichowo-miedniczkowego opisywany jest jako wodonerczowato poszerzony, ale w większości przypadków nie obserwuje się zaniku warstwy miąższowej nerki, do którego dochodzi dopiero po służszym czasie blokadu odpływu moczu. Najczęstszą przyczyną wodonercza jest kamica moczowodowa  czyli sytuacja, w której kamień przemieszcza się z nerki do moczowodu blokując swobodny spływ moczu do pęcherza moczowego. Kamień, który utknął w połaczeniu miedniczkowo moczowodowym może blokować częściowo lub całkowicie odpływ moczu z nerki doprowadzając do wodonercza.

Wodonercze jako powikłanie kamicy połączenia miedniczkowo-moczowodwego

Fot. Nerka usunięta z powodu skrajnego wodonercza. Na zdjęciu widoczna jest przekrojona nerka ze złogami w miednicze nerkowej i dużym złogiem w połączeniu miedniczkowo-moczowodowym, który zablokował odpływ moczu z nerki (biała strzałka).


Powikłania kamicy nerkowej  Roponercze
Powikłania kamicy nerkowej  Zakażenie układu moczowego
Powikłania kamicy nerkowej  Niewydolność nerek
Powikłania kamicy nerkowej  Urosepsa
Powikłania kamicy nerkowej  squamous cell carcinoma https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4633549/

Powikłania leczenia kamicy nerkowej

Piśmiennictwo

1. Vinay Kumar, Nelson Fausto, Nelso Fausto, Stanley L. Robbins, Abul K. Abbas, Ramzi S. Cotran: Robbins and Cotran pathologic basis of disease. Philadelphia, Pa.: Elsevier Saunders, 2005. ISBN 0-7216-0187-1.« Wróć