Tu jesteś   >   Strona główna   >   Pytania i odpowiedzi

Kamica nerkowa - opis Wikipedia

obrazek

Czy informacje na temat kamicy nerkowej odlewowej podane na wikipedia.pl są prawdziwe? W opisie choroby na stronie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kamica_nerkowa widnieje, że kamica nerkowa struwitowa spowodowana jest przez przewlekłe zakażenie układu moczowego wywołane bakteriami Proteus, Pseudomonas, Serratia. Jestm po dwóch zabiegach - 15 lat temu klasyczna operacja usunięcia kamienia a następnie 7 lat temu PCNL. Aktualnie znów mam kamień, który wypełnia miedniczkę nerkową i dolny kielich nerki. W posiewie moczu wyszła mi bakteria Klebsiella pneumoniae, o której nie piszą w opisie na Wikipedia. Czy jest możliwe, że moje zakażenie nie ma związku z kamicą nerkową? Jaka jest Państwa opinia na temat informacji zawartych na wymienionej przeze mnie stronie?

Wikipedia - opis kamicy nerkowej

Fot. Wikipedia - artykuł na tema kamicy nerkowej. Problem z interpretacją wiadomości na tema kamicy infekcyjnej.

Odpowiedź redakcji kamicamoczowa.pl

Artykuł w Wikipedii poświęcony kamicy nerkowej nie jest ukończony więc nie ma w nim wszystkich informacji na temat kamicy struwitowej. Problem kamicy układu moczowego jest bardzo złożony więc zawarcie w jednym artykule wszystkich informacji na temat jednostki chorobowej byłoby niemożliwe. Wikipedia jest rzetelnym źródłem informacji medycznej dzięki redaktorom, którzy czuwają nad zawartością merytoryczną. Kamica struwitowa nazywana też kamicą infekcyją lub odlewową powstaje u chorych z przewlekłym zakażeniem układu moczowego.

Kamienie struwitowe powstają w wyniku zakażenia bakteriami produkującymi ureazę czyli enzym odpowiedzialny za rozkład mocznika do amoniaku i dwutlenku węgla. W posiewach moczu u pacjentów z kamicą odlewową najczęściej uzyskuje się: Proteus, Pseudomonas, Klebsiella inne bakterie wymienione w artykule: Kamica odlewowa nerki. Posiew moczu, o którym Pani pisze sugeruje związek pomiędzy zakażeniem Klebsiella pneumoniae a kamicą odlewową. Podstawowym warunkiem wyleczenia w takim przypadku jest całkowite usunięcie złogu, które daje szansę na wyleczenie zakażenia. Nawet najmniejszy złóg resztkowy uniemożliwia wyleczenie ZUM.


« Wróć