Tu jesteś   >   Strona główna   >   Pytania i odpowiedzi

Kryształy szczawianu wapnia w moczu - jak zmniejszyć

obrazek

W badaniu ogólnym moczu mam liczne kryształy szczawianu wapnia, które występują praktycznie w każdym badaniu ogólnym. Kilka razy w życiu miałam atak kolki nerkowej, ale bez problemów wydaliłam kamień z moczowodu. Stosowałam rózne suplementy diety w profilaktyce kamicy, ale zawsze w moczu widoczne były szczawiany wapnia. Jakie są zalecenia w przypadku dużej ilości kryształów szczawianu wapnia u pacjentów z kamicą nerkową i w jaki sposób można zmniejszyć ich ilość.

Odpowiedź redakcji kamicamoczowa.pl

Kryształy szczawianu wapnia występują w moczu zdrowego człowieka i mają związek ze spożywanymi pokarmami. Duże ilości kryształó szczawianu wapnia w moczu u chorego z tendencją do kamicy nerkowej mogą sprzyjać powstawaniu lub powiększaniu się złogów w nerkach. Podstawowe zalecenia dla pacjentów, którzy chcieliby zmniejszyć stężenie kryształów szczawianu wapnia w moczu zawarte są w poniższych punktach:

1. Wypijaj odpowiednią ilość płynów tak aby dobowa objętość oddanego moczu wynosiła ponad 2,5 litra. Należy dążyć aby ciężar właściwy moczu oznaczany w badaniu ogólnym wynosił poniżej 1015.
2. Ogranicz w diecie białko zwierzęce i roślinne tak aby jego dobowe spożycie nie przekraczało 1 grama na masę ciała
3. Zmniejsz spożycie soli kuchennej do maksymalnie 2,5 grama w ciągu dobry. Zawarty w soli kuchennej sód zwiększa wydalanie wapnia w moczu
4. Spożycie wapnia nie powinno być ograniczane. Pacjenci bardzo często powielają błędne przekonanie, że u chorych z kamicą szczawianowo-wapniową (najczęstszy typ kamicy u człowieka) należy ograniczyć spożycie wapnia aby nie zjego stężenia w moczu. Spożywany w diecie wapń, w pokarmowym wiąże się ze szczawianami zmniejszając ich stężenie w moczu.
5. Nie należy nadużywać witaminy C, którą chorzy często wykorzystują do zakwaszania moczu. W rzeczywistości witamina C w dużych ilościach powoduje zasadowy odczyn moczu czyli daje efekt odwrotny od zamierzonego.
6. Ogranicz w diecie produkty zawierające duże ilości szczawianów. Każdy pacjent z rozpoznaną kamicą szczawianowo-wapniową powinien znać orientacyjne ilości szczawianów w porcji spożywanego produktu.

 


« Wróć